Перейти до вмісту

Віддалений вхід до системи

У KDE Linux передбачено підтримку двох способів входу до системи від імені користувача з іншої системи:

  • У графічному режимі за допомогою протоколу віддаленої стільниці (або “RDP”).
  • У вікні термінала за допомогою захищеної оболонки (або “SSH”).

У графічному режимі за допомогою RDP

Цей метод надає вам змогу взаємодіяти із системою так, наче ви користуєтеся нею у звичному режимі.

Щоб уможливити віддалений доступ за допомогою RDP, виконайте такі дії:

1. Вмикання доступу до системи за допомогою RDP

  1. Запустіть програму Системні параметри.
  2. На бічній панелі виконайте гортання списку до пункту Безпека і конфіденційність і натисніть пункт Віддалена стільниця.
  3. У списку Користувачі системи натисніть пункт облікового запису користувача, щоб увімкнути для нього використання віддаленої стільниці.
  4. Натисніть перемикач Увімкнути сервер RDP у верхньому правому куті вікна програми.
  5. У верхній частині вікна буде показано список із однією або декількома адресами мережі. Запишіть принаймні одну з них.
  6. Щоб вмикати віддалений вхід до системи щоразу, коли вона запускається, і вказаний вами користувач увійшов у систему, поставте позначку на пункті Автозапуск під час входу.

2. Встановлення з'єднання з іншою системою за допомогою програми-клієнта RDP

  1. В іншій системі у тій самій мережі встановіть клієнтську програму RDP. Щоб знайти якусь з таких програм, пошукайте «RDP client» у крамниці програм/програмі для керування програмами іншої системи. Команда KDE створила клієнт під назвою KRDC, але інші клієнти також повинні працювати.
  2. Запустіть програму-клієнт RDP.
  3. Коли буде запропоновано ввести адресу сервера, введіть адресу у мережі віддаленого комп’ютера, яку ви записали раніше, і натисніть клавішу Enter.
  4. Коли буде запропоновано ввести облікові дані, введіть ім’я користувача облікового запису, для якого ви увімкнули використання RDP на віддаленому комп’ютері, та його пароль. Залиште поле «Домен» порожнім.

У терміналі за допомогою SSH

За допомогою цього методу ви зможете взаємодіяти із системою так, наче ви працюєте у локальному вікні термінала.

1. Вмикання доступ до системи за допомогою SSH

  1. Запустіть програму Konsole.
  2. Віддайте команду systemctl enable --now sshd. Коли вам буде запропоновано пройти розпізнавання, введіть відповідні дані.
  3. Перевірте, чи запущено службу SSH за допомогою команди systemctl status sshd. Якщо служба працює, ви побачите повідомлення «Active: active (running)».
  4. Запишіть IP-адресу системи, яку буде виведено за командою ip address. Пошукайте запис «inet» під першим записом, відмінним від «lo»:

Ілюстрація визначення IP-адреси

2. Встановлення з'єднання з іншою системою за допомогою SSH

  1. В іншій системі у тій самій мережі відкрийте вікно будь-якої програми-термінала.
  2. Віддайте команду ssh [ім'я користувача в іншій системі]@[IP-адреса іншої системи]. Наприклад, щоб увійти від імені користувача «alex» до системи з IP-адресою «192.168.1.1», віддайте команду ssh alex@192.168.1.1.
  3. У відповідь на запит введіть пароль до облікового запису вказаного вами користувача.

Статтю надіслано , умови ліцензування — CC-BY-4.0.